Italský ohař – Bracco italiano

Základní údaje:

Původ plemene: Itálie 18 stol.
Původní účel: Stopování, vystavování, přinášení
Nynější účel: Lovecký pes, společník
Průměrný věk: 12 – 13 let
Hmotnost a výška: 25-40 kg., 56-67 cm
Srst: krátká, lesklá
Zbarvení: bílé s oranžovými, kaštanovými,jantarovými skvrnami, Bílé s oranžovým nebo kaštanovým grošováním

Historie plemena:

laura sedící Toto plemeno bylo velice módní v renesanční Itálii a také charakteristickým zjevem na francouzském dvoře za Ludvíka XII a Františka I. Je i možné , že je nejstarším plemenem loveckých psů v Evropě.Podle některých písemných dokladů sahá historie plemene až do 5 stol. Př. Kr.

Tvrdí se, že se vyvinulo v Piemontu a v Lombardii a je výsledkem křížení italského segugia se starými asijskými mastify. Jiní odvozují jeho původ od svatohubertského jurského honiče. Italský ohař je urostlé volnost milující zvíře.

 

Charakteristika:

laura sedící Je to pes vyznačující se vyrovnanou a mírnou povahou. Je velice inteligentní, citlivý, doma klidný se silným poutem ke svému pánovi a členům rodiny. K dětem má dobrý vztah, Vůči neznámým lidem vystupuje zpravidla zdrženlivě. Cítí-li nebezpečí štěká. Italští ohaři duševně dospívají teprve ve 2,5 – 3 letech.

Toto plemeno je velice citlivé na to jak se s ním zachází. Je-li správně vedeno rychle se učí a patří k těm nejposlušnějším. Nejvíc lze u italského ohaře dosáhnout mírnou, jistě však důslednou výchovou. Současný italský ohař je stejně schopný stavěč jako přinašeč. Je to energický lovecký pes se všestrannými schopnostmi, který rád pracuje na suchu i ve vodě. Též je vynikajícím společníkem.

Péče o italského ohaře není nikterak náročná. Srst nevyžaduje mnoho péče, stačí línající srst vykartáčovat a občas prohlédnou zvukovody , zda v nich nejsou nečistoty.